kosik

O zahradě

IMG_9287

Naše zahrada je živoucí sbírkou bylin, je místem k inspiraci, objevování, rozvíjení znalostí o rostlinách, odpočinku i ke hrám dětí. Je místem pro setkávání s přáteli a rodinou, místem, kde můžete jednoduše posedět a relaxovat.

Cílem zahrady je zaujmout pokud možno co nejširší spektrum návštěvníků a turistů – od zájemců o svět bylin, pro které je navržena naučná část tematických záhonů, až po rodiny s dětmi, kterým můžeme nabídnout posezení s pískovištěm ve stinné části zahrady, vodní prvek s konvičkami či prodej bylin a suvenýrů s bylinnou tématikou.

Tematické naučné záhony jsou věnovány zejména léčivým rostlinám (zajímá Vás, která bylina pomáhá při léčení dýchacích cest, pohybového aparátu, se kterou lépe usnete?), najdete zde také byliny afrodiziakální, bylinky mýtů a legend, barvířské rostliny i ty, které můžeme využít v aromaterapii či v kuchyni (víte, že mladé listy brutnáku mají aroma po okurkách a užívají se jako salátové koření?).

Zahrada je spravována spolkem Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích, z.s.

Přírodní zahrada bez hranic 

IMG_9293

Vzhledem k charakteru založení a péče o zahradu byla Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar vybrána jako první objekt do projektu Přírodní zahrada bez hranic. Jedná se o společný projekt českých a rakouských organizací realizovaný v rámci programu Evropské územní spolupráce. Přírodní zahrady jsou oázami pro lidi, zvířata i rostliny. Cílem projektu je udržet neporušené životní prostředí, a to podporou přírodě blízkých zahrad a přírodě blízké péče o rostliny. V regionech, které jsou do projektu zapojeny (Dolní Rakousko, Jižní Čechy, Vysočina a Jižní Morava), bude vytvořením sítě ukázkových přírodních zahrad podpořen regionální a trvale udržitelný „zahradní“ turismus. Pravidlem přírodního zahradničení je vyloučení pesticidů, lehce rozpustných minerálních hnojiv a rašeliny. Naopak je důležité podporovat obhospodařování a péči založenou na biologických principech jako je mulčování a kompostování.

Obchůdek

Pokud si přejete zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo upomínkové předměty, můžete navštívit náš obchůdek ve skleníku přímo v zahradě.  Vzhledem k velkému zájmu je možné, že v době vaší návštěvy nebudou k dispozici některé druhy bylinek. Pokud máte zájem o konkrétní druhy, doporučujeme zavolat předem. Pro zpříjemnění pobytu v zahradě si zde můžete zdarma zapůjčit piknikové deky, deštníky či celou řadu her (pétanque, kroužky, kuličky, kubb, šachy, domino…).

Telefon do našeho obchodu: 775 466 060

IMGP0842IMGP0679  IMGP0744 IMGP0745IMGP0733

IMG_9581