kosik

O vzniku zahrady

Bylinková zahrada ve Valticích začala vznikat v roce 2004. Hlavními iniciátory projektu, kteří dlouhodobě podporovali a propagovali Lednicko-valtický areál ve světě, a kteří také zajistili podporu zahrady ze strany amerických nadací, byli manželé Tiree a Lubomír Chmelar z USA. Paní Tiree Chmelar se bohužel otevření zahrady nedožila a zahrada je tak věnována její památce. Od roku 2017 nese zahrada jméno obou manželů.

Tradice již od 17. století

Vybudování bylinkové zahrady navazuje na tradici z počátku 17. století, kdy řád Milosrdných bratří založil ve Valticích nemocnici se zahradou s léčivými bylinami. V tomto konventu působili v polovině 18.stol. také bratři Bauerové, talentovaní rodáci z Valtic, kteří byli v klášteře vyučováni malbě a díky jejich nadání a píli byli později přijati do Vídně. Ferdinand z Vídně následně odjíždí na objevitelskou plavbu do Austrálie, Franz byl pozván do Kew Gardens v Londýně, kde časem získává titul Botanický malíř jeho veličenstva krále Jiřího III., mimo jiné tam také vyučuje princeznu a královnu malbě. Ve své době byli tito muži považováni za nejlepší botanické malíře, pochvalně o nich psal i J. W. Goethe. Celý příběh je fascinující – dva malí kluci z Valtic se díky svému úsilí a rozvoji nadání dostali do dalekých končin světa – formou kreativních workshopů pro děti předáváme tento příběh dál a motivujeme je k podobným cílům.

Zahrada ve 20. století

Ještě na počátku 20. století se na tomto místě nacházela ulice Barvířská, kterou ale Lichtenštejnové postupně celou vykoupili za účelem rozšíření zámeckého parku. Během druhé poloviny 20. století sloužil prostor jako zámecké zahradnictví, tedy zásobní zahrada rostlin pro výsadbu do zámeckého parku a pro řez k výzdobě interiérů zámku.

puvodni-stav-4 z-realizace-1 z-realizace-5 z-realizace-15

Vznik projektu

264V roce 2005 proběhla na Zahradnické fakultě soutěž o návrh na ztvárnění zahrady. Tým tří vítězů soutěže – Adam Baroš, Jakub Finger a Mirka Svorová pak v rámci společného workshopu vytvořili pod vedením pedagoga Přemysla Krejčiříka a jeho ženy a zahradní architektky Kamily Krejčiříkové konečný návrh zahrady. V následujících letech byly postupně realizovány jednotlivé etapy celého projektu. Vzhledem k finanční náročnosti projektu trvaly práce na zahradě celkem 6 let. Obnova zahrady stála celkem více než 4 miliony Kč.

Zahrada dnes

IMG_93062Zahrada je krásným místem pro odpočinek i vzdělávání. Nabízíme komentované prohlídky, v obchůdku si můžete koupit originální dárky a suvenýry pro sebe a své blízké. Děti zde jistě potěší pískoviště či možnost s konvičkou zalévat záhony. Pro zájemce také nabízíme kurzy, ve kterých učíme, jak si z vlastních bylinek vyrobit kosmetické přípravky, léčivé tinktury, medy, sirupy a mnoho dalšího.

Sponzoři

Vznik Bylinkové zahrady ve Valticích by kvůli velké finanční náročnosti nebyl možný bez obrovské podpory všech sponzorů a podporovatelů. Zde je jejich kompletní seznam.